Blog


Vysokoenergetická tekutá výživa není určena pouze pro onkologické pacienty

Tekutá vysokoenergetická výživa je určena pacientům, kteří zpravidla nejsou schopni během dne zkonzumovat dostatečné množství běžné stravy, a tím přijmout adekvátní množství všech potřebných živin. Obecně lze říci, že tato výživa je vhodná pro pacienty s nechutenstvím a se ztrátou tělesné hmotnosti, s podvýživou či s jejím rizikem. 

Řada lidí si takovou výživu často spojuje s pacienty, kteří trpí nejrůznějšími onkologickými onemocněními. Je pravdou, že právě tato skupina pacientů užívá tekutou vysokoenergetickou výživu nejčastěji, nicméně diagnózy, při kterých je taková náhrada či doplnění stravy vhodné, se postupně rozšiřují – jde třeba o dialyzované pacienty, pacienty po cévní mozkové příhodě či pacienty se zánětlivými a autoimunitními onemocněními. 

Další velkou skupinou, která tyto přípravky hojně užívá, jsou senioři. Ať už trpí nechutenstvím, podvýživou, potížemi s polykáním či třeba Parkinsonovou nebo Alzheimerovou chorobou, tekutá výživa jim může pomoci doplnit denní příjem kalorií a živin.

U každého přípravku je stanoveno, jak dlouho a jak často jej může pacient konzumovat. Ideální však je konzultace s předepisujícím lékařem, nutričním terapeutem či nutriční sestrou. 

U přípravků Medisens doporučujeme zkonzumovat 1 až 2 porce denně, nicméně lékař může dávkování stanovit i jinak. Pokud je třeba, pacient si může jednu porci rozdělit na menší části a ty pak postupně připravit a zkonzumovat během dne. 

 

 Pokračovat v sekci: Blog