Medisens


MEDISENS ZELENINOVÝ KRÉM

Co je a k čemu slouží výživa MEDISENS®

Výživa MEDISENS® je potravina pro zvláštní lékařské účely s vysokým obsahem energie a bílkovin.

Jedná se o vysoce kalorickou výživu ve formě hustého krému (polévky), která je určena k dietnímu postupu při podvýživě nebo při riziku podvýživy s vysokou potřebou energie a bílkovin.

Jde o nový výrobek tohoto druhu na českém trhu, a to jednak z hlediska jeho formy (nikoli hotový nápoj, ale prášek určený k rychlé a snadné přípravě), jednak z hlediska chuti (první slaná chuť ve dvou variantách: žampionová a zeleninová).

Pro koho je výživa MEDISENS® určena

MEDISENS® je určen pro pacienty trpící podvýživou nebo s rizikem podvýživy a pro pacienty, kteří z důvodu svého onemocnění potřebují vysoký přísun energie.

Co je úkolem výživy MEDISENS®

MEDISENS® má za úkol zvýšit příjem energie a bílkovin v rámci celodenní stravy v malém množství tekutiny (krému). Cílem není doplnění vitaminů a minerálních látek, jejichž denní příjem je třeba více individuálně přizpůsobit zdravotnímu stavu pacienta a lékům, které užívá. Výtečná chuť a jedinečná textura je předpokladem pro to, že pacient porci stravy zkonzumuje bez obtíží a včas.

V jaké formě je výživa MEDISENS® dostupná a jak se připravuje

Každé balení výživy MEDISENS® obsahuje 3 porce (sáčky), přičemž z každého sáčku je možné připravit plnohodnotný pokrm ve formě husté polévky bez velkých částic.

Příprava je velice snadná a rychlá – obsah sáčku se nasype do misky či talíře, zalije se 130 ml horké (ne vroucí) vody a promíchá se tak, aby se nevytvořily hrudky. Takto připravený pokrm je možné použít také prostřednictvím gastrické sondy.

Použití prostřednictvím gastrické sondy

MEDISENS® je možné podávat také těm pacientům, kteří mají zavedenou gastrickou sondu. Ucpání sondy není pravděpodobné.

Složení a podíl jednotlivých živin

Obě chuťové varianty MEDISENS® obsahují 44 % sacharidů, 35 % tuků, 20 % bílkovin a 1 % vlákniny. Konkrétní složení je vždy uvedeno na obalu přípravku.

Informace pro alergiky:

Obě chuťové varianty obsahují mléko. Vyrobeno v závodě, kde se zpracovávají vejce a potravinářské suroviny obsahující lepek.

Doporučené dávkování

Doporučuje se zkonzumovat 1 až 2 porce (sáčky)MEDISENS® denně, pokud lékař nedoporučí jinak. V případě potřeby se obsah sáčku rozdělí na dvě části a postupně během dne si pacient připraví dvě porce.

Po otevření sáčku je možné uzavřený obsah skladovat v suchu a chladu po dobu jednoho měsíce. Po rozmíchání s vodou je nutné vše zkonzumovat do 24 hodin.

Výhody

  • Snadná a rychlá příprava – stačí zalít obsah sáčku horkou vodou, promíchat a 3 minuty vyčkat
  • První slaná chuť na českém trhu
  • Lze konzumovat tepléi studené
  • Nekomplikované skladování bez zvláštních požadavkůna teplotu a snadná přeprava (lze s sebou pohodlně brát i na cesty), nízká hmotnost balení
  • Lze použít i u pacientů, kteří mají zavedenou gastrickou sondu, a to nejen při domácím použití, ale také v rámci lůžkového zdravotnického zařízení (chuť a vůně výrobku je pro pacienta důležitá a velmi zřetelná i při podávání gastrickou sondou)

Chuťové varianty a chuťové vlastnosti

Výživa MEDISENS® je aktuálně na českém trhu dostupná ve dvou chuťových variantách, a to jako žampionový zeleninový krém.

Přípravky MEDISENS® jsou určené zejména pro pacienty, u kterých je senzorické vnímání chutí velmi omezené. Takoví pacienti proto potřebují cítit chuť, která se zdravému jedinci může zdát oproti běžnému jídlu výrazná. Přípravky MEDISENS® však nejsou primárně určeny pro zdravé osoby. 

Způsob přípravy

Obsah sáčku se zalije 130 ml horké vody a promíchá se tak, aby se nevytvořily hrudky. Takto připravený pokrm je možné následně požít jak teplý, tak studený, dle preferencí pacienta. Připravený pokrm je možné použít také pomocí gastrické sondy.

Je-li potřeba snížit energetickou hodnotu (množství kJ/kcal na 1 ml), doporučuje se zalít obsah sáčku 200 ml vody. V takovém případě je energetická hodnota pokrmu 6,5 kJ/1,6 kcal/1ml).

Zákonné požadavky a hrazení z veřejného zdravotního pojištění

MEDISENS® splňuje veškeré požadavky na potraviny pro zvláštní lékařské účely, dané evropskou i českou legislativou. Bližší informace vč. výše a podmínek úhrady z veřejného zdravotního pojištění (od 1. 9. 2020) najdete na stránkách Státního ústavu pro kontrolu léčiv ZDE.

MEDISENS® byl v ČR řádně notifikován prostřednictvím Registru ohlášených potravin (ROP) a je možné jej vyhledat zde: https://eregpublicsecure.ksrzis.cz/Registr/ROP/Potravina

Důležitá upozornění 

  • MEDISENS® není určen pro děti mladší 3 let
  • MEDISENS® je třeba užívat pod kontrolou lékaře či nutričního terapeuta
  • MEDISENS® není určen jako jediný zdroj živin v rámci celodenní stravy

 

Časté otázky pacientů

 Pokračovat v sekci: Medisens krémy